Kezdjük rögtön az első kérdéssel, miért kell nyújtani? Miért nem lehet kihagyni?
A nyújtás segít visszanyerni/megőrizni mozgékonyságodat, megelőzni a sérülések kialakulását, és izomzatod fejlődését is serkenti. Ha azt gondolod, hogy a nyújtástól nem lessznek szbbek/nagyobbak/feszsebbek az izmaid akkor tévedsz. Egy rendszeresen nyújtott, teljes összehúzódásra és megnyúlásra képes izom szemmel láthatólag is szebb és nagyobb lesz. De nézzük ezen kívül miért is érdemes nyújtani:
– Csökkenti az izomlázat
– Mobilitás megőrzését segíti
– Sérülések megelőzésében fontos szerepe van ( főleg izom és izületi sérülések)
– Javítja az izom teljesítményét
– Fokozza a keringést a megnyújtott izmokban
A nyújtásnak 2 fajtáját különböztetjük meg:
1; Aktív nyújtás:
Aktív nyújtásnak hívjuk azt amikor, Te önerőből megnyújtott izmaidat. Ez nagyon hasnos, azonban annyira nem tudsz ellazulni közben, mint amennyire ideális lenne.
2; Passzív nyújtás:
Passzív nyájtsnak azt nevezzük , amikor megkéred az edzőtársad, hogy segítsen nyújtani. Ez azért lesz jó mert Te eközben teljesen el tudod lazítani az izmaidat, ami egy jobb nyújtást eredményez. Fontos azonban, hogy akit megkérsz rá , hogy segítsen kommunikáljon veled, hiszen csak Te érzed az izmaid tűréshatárát.
Nézzük a második kérdést,a MIKOR?
Alapszabály, hogy hideg izmot nem nyújtunk. Mágpedig azért nem, mert egy be nem melegedett izomban, komoly sérüléseket tudunk okozni ilyenkor. Éppen ezért nyújtani az edzésmunkánk végén ajánlott. Ha úgy érzed , hogy muszáj egy kicsit nyyújtanod edzés előtt, ezzel sincsne gond, azonban akkor is előzze ezt meg egy alapos 15-20 perces bemelegítés, hogy izmaid már bemelegedve kapják a terhelést. Ha szeretnéd szentelhetsz a nyújtásnak egy külön napot, de ilyenkor is melegítsd be, és csak utána kezd el.
Utolsó kérdésünk a HOGYAN?
– Fontos, hogy a nyújtás egy jól eső érzés kell legyen, ne akard a végletekig feszíteni az izmokat. Egy-egy nyújtást kb.8-10 mp-ig tarts meg.
– Gyakran lehet látni , hogy nyújtáskor sokan “rugóznak”, próbálják minnél lejjebb “erőszakolni” magukat. NEm szabad! Engedd, hogy megnyúljon annyira az izom amennyira tud, majd finoman és egyenletesen próbáld magad apránként lejjebb húzni.
– Edzés után ne nyújtsunk túl sokáig, nagyjából 15-20 perc alatt nyújtsuk le a megedzett izmokat.
– A nyújtások során légzésünk legyen nyugodt, könnyed, kiegyensúlyozott.
– Nyújtást csak addig végezzük, amíg nem érzünk fajdalmat